Ενημέρωση για δικαιολόγηση απουσιών λόγω COVID-19

Ανακοινώσεις Γενικά ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ/ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με την με αρ. πρωτ.: Φ1/1010 /ΓΔ4 /5-1-2023 απόφαση του Υπουργείου Παιδείας για το σχολικό έτος 2023-24, οι απουσίες των μαθητών/τριών από τα μαθήματα έως πέντε (5) εργάσιμες ημέρες, που οφείλονται σε νόσηση από κορωνοϊό COVID-19, καταχωρίζονται αλλά δεν προσμετρώνται με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων/ουσών της σχολικής μονάδας που λαμβάνεται:

• μετά από αίτηση των γονέων/κηδεμόνων των μαθητών/τριών ή των ιδίων αν είναι ενήλικοι/ες, στην οποία επισυνάπτονται:
  1. Υπεύθυνη Δήλωση της παρ. 4 του άρθρου 8 του ν. 1599/1986 και
  2. Βεβαίωση θετικού ελέγχου με τη χρήση ταχείας ανίχνευσης αντιγόνου κορωνοϊού COVID-19 (rapid test) ή μοριακού ελέγχου (PCR).

Στην περίπτωση που ο/η μαθητής/τρια νοσηλευτεί αποδεδειγμένα σε νοσοκομείο λόγω νόσησης από κορωνοϊό COVID-19 οι απουσίες του καταχωρίζονται αλλά δεν προσμετρώνται για όλο το χρονικό διάστημα νοσηλείας του/της.

Δείτε την Υπουργική απόφαση εδώ